WELCOME to www.totte.wgz.cz

.

Minulý zápas


VS

0:1

5.5.2010/21:00
City of Manchester Stadium

Příští zápas


VS

_:_

9.5.2010/17:00
Turf Moor

Diskuze

Životopisy

Michael Dawson

Životopisy "kohoutů" z White Hart Lane


4) MICHAEL DAWSONMichael Dawson

 

Celé jméno: Michael Richard Dawson

Národnost: anglická

Narozen: 18.11.1983

Post: Střední obránce

Výška/Váha: 188cm/77kg

Číslo dresu: 20

 

Klubová scéna:

2001-2005   Nottingham Forest
2005-            Tottenham Hotspur

Mezinárodní scéna:

2003-2005    England U21
2006-2007    England B

Stoper Spurs, Michael Richard Dawson (narozený 18.listopadu 1983 v Northallertonu - severní Yorkshire) neprožívá v Tottenhamu právě úspěšnou sezonu a zdá se téměř jisté, že bude i jeho poslední v dresu „lilywhites“…

 

Klubová scéna:

Nottingham Forest

Michael začal svoji kariéru v menším, místním klubu Northallerton Junior FC, odkud se později dostal do světa profesionálního fotbalu – přesněji řečeno, přestoupil do Nottinghamu Forest (to mu bylo 14). První profi-kontrakt podepsal v roce 2000 a po celé své působení v dresu Forest´s odehrál 91 utkání, včetně debutu proti Walsallu v září 2002 – zápas skončil porážkou domácího Nottinghamu 2:3!

Ve většině utkání nastupoval Dawson vedle zkušeného veterána a ikony klubu, Dese Walkera, se kterým tvořil výborně fungující stoperskou dvojici. V jedné památné sezoně Michaela Dawsona skončil Nottingham na výborném 6. místě v dnešním Championshipu(2.liga) a hráli play-off o postup – vyřadil je ale Shieffield United (ve druhém klání tohoto dvoj-zápasu dostal Dawson červenou kartu a citelně se tak podepsal pod neúspěch!) Před jednou ze sezon v Nottinghamu utrpěl na svém prvním reprezentačním srazu (u21) nepříjemnou nemoc „glandular fever“(horečky žláz???), což mělo bohužel za následek jeho pozdní start do sezony a další sérii všelijakých zranění. Bez Dawsona se Nottinghamu vedlo prabídně – od konce září do února zvítězili pouze 2x a bojovali o záchranu! Nakonec se vše v dobré obrátilo a i zásluhou navrátilce Dawsona skončili v poklidném středu tabulky! Osud Nottinghamu Forest se ale stejně naplnil o rok později, kdy je potkal sestup „o patro níže“ a Michael se spolu s parťákem, Andym Reidem stěhoval na sever Londýna (cena za oba hráče se pohybovala kolem osmi mil. liber)!

 

TOTTENHAM HOTSPUR

Michael Dawson debutoval za Tottenham 16. Dubna 2005 v remízovém zápase s Liverpoolem(2:2) a je také jedním z příjemných překvapení sezony 2005/2006, kdy Tottenhamu chyběl krůček ke kvalifikaci do Ligy Mistrů. Perfektní hrou ve vzduchu a nikdy- neumírajícím vítězným přístupem si vysloužil jen slova chvály.

28. března 2006 podepsal nový kontrakt až do roku 2011.

V jeho prozatím nejúspěšnějších chvílích fotbalové kariéry tvořil velice silnou dvojici s Ledleym Kingem (tajemstvím není ani jejich přátelství mimo „zelený palouk“)! Každý ale ví o prokletém kolenu Ledleyho Kinga a tak právě v době Kingovi dlouhé absence stála obranná hra na jedinném pilíři – Michaelu Dawsonovi…třiadvacetiletý zadák z Nottinghamu i bez svého parťáka ohromil celou White Hart Lane svými vůdcovskými schopnostmi a stal se jedním z miláčků tribun!    

Svůj první gól za Tottenham vstřelil při triumfu s Chelsea (srovnával na 1:1 a zavelel ke konečnému vítězství 2:1) 5. Listopadu 2006 a nasměroval „kohouty“ znovu do hry o evropské poháry.

Dalšího osobního ocenění se mu v Tottenhamu dostalo ve čtvrtfinálovém, venkovním utkání s Chelsea (FA Cupu), kdy při absenci Keana, Robinsona a Kinga vyběhl na trávník s páskou  kapitána týmu!

Po sezoně, v níž odehrál celkových 59 utkání byl odměněn dalším prodloužením a vylepšením kontraktu do léta 2012.

Sezona 2007/2008 se ale do „soukromé kroniky Michaela Dawsona“ nejspíš nadepíše černým písmem! Ve většině utkání na podzim 2007 se na hřišti objevoval po boku mladé francouzské naděje, Younese Kaboula, se kterým se předháněli v pomyslné soutěži „o nejpovedenější minelu utkání“ a několikrát také „o hráče, který svému týmu prohrál zápas“! Až do doby, kdy se na WHL objevil Jonathan Woodgate(přestup z Boro) či znovu uzdravený Ledley King se Michael Dawson na hřišti trápil – po boku jednoho z výše jmenovaných jakoby však znovu našel sám sebe – přestal „rozhodovat zápasy“ a na jeho hru se opět začalo koukat bez zvýšeného obsahu adrenalinu v krvi!

I přes zlepšené výkony v závěru sezony je Michaelova budoucnost v londýnském týmu přinejmenším nahnutá…nový manažer Spurs, Juande Ramos má totiž své plány a můj dojem, že Michael Dawson na WHL dohrál, tak dosahuje vysokých procentuálních hodnot!

 

Mezinárodní scéna:

 

Dawsonovi výkony v dresu Spurs byly dlouhodobě sledovány také okem reprezentačního kouče Albionu. Jako první ho nominoval švédský stratég, Sven-Goran Eriksson jako náhradníka za zraněními pronásledovaného Luka Younga na mistrovství 2006 – Luke Young ale nakonec odcestoval a Michael „ostrouhal“…

Další z koučů Anglie, Steve McClaren nominoval Dawsona pouze do dvou zápasů anglického „béčka“…..na svůj start za „A“ tým si tak musí ještě počkat.

Za anglickou „jednadvacítku“ odehrál 13 utkání, 2 za „B“ tým!!

 

 

 

Videa s Michaelem v hlavní roli:

http://youtube.com/results?search_query=michael+dawson+spurs&search_type=

 

 

 

 

 

By Reaper…:)

Žádné komentáře
 
TO DARE IS TO DO = Odvážit se, znamená konat!!!!